Online Bilet

Erbil ve Süleymaniye'ye uçuşların askıya alınması otobüslere rağbeti artırdı

Irak Kürt Bölgesel Yönetiminin 25 Eylül'de yaptığı bağımsızlık referandumunun ardından Irak merkezi hükümetinin Erbil ve Süleymaniye havalimanlarını dış uçuşlara kapatması kararından sonra Türkiye'nin de bu iki kentte yapılan uçuşları durdurması üzerine Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ne ulaşım sağlayan otobüslere rağbetin artığı belirtildi.

Daha önce Duhok, Erbil, Süleymaniye ve Kerkük seferlerini düzenleyen Diyarbakır'daki otobüs firmaları, uçuşların iptalinin ardından sefer sayılarını artırdı.

Yaklaşık 6 yıldır Erbil'e ulaşım sağlayan otobüs firması yetkilisi Ferman Aldan, IKBY'de yapılan referandumun ardından seyahatte artış yaşandığını belirterek, bölgeye her gün 4 servis yapıklarını söyledi.

Irak, Türkiye ve İran başta olmak üzere birçok ülkenin karşı çıkmasına rağmen Irak Kürt Bölgesel Yönetiminin 25 Eylül'de yaptığı bağımsızlık referandumundan sonra Kürt Yönetimi kontrolü bölgesine uygulanan yaptırımlar kapsamında Süleymaniye ve Erbil havalimanlarının dış uçuşlara kapatılmıştı.

Merkezi Irak Yönetiminin aldığı karar doğrultusunda yıllardır Türkiye'den bu iki kentte yapılan uçuşlarda 29 Eylül tarihinde durdurulmuştu. Havadan uçuşların durdurulması ile Diyarbakır'dan Irak'ın kuzeyine yapılan otobüs seferlerinde artış yaşandığı belirtildi.

ERBİL'E UÇAK İLE 45 DAKİKA, OTOBÜS İLE 11 SAATTE GİDİLİYOR

Diyarbakır ile Erbil arasındaki yoğun ticari ilişkilerden ötürü uçuşların iptali ulaşımda da sorunların yaşanmasın...devamını oku

Yeni yorum ekle

Borajet, Sunexpress, Atlasjet, Anadolujet, Thy

Ulusoy, Metro, Esadaş, Seç Turizm, Lider Adana